Main Menu

whistle g6bf8bb677 640Kto z nas oglądając uroczy krajobraz z drewnianym domkiem nie pomyślał, by się do niego przeprowadzić. Albo oglądając produkt kina, jakiego bohater żyje w lesie nie pomyślał: „ja też mógłbym tak”. Motyw domu z drewna od zawsze ukazywany był w sztuce. Dawniej reprezentował w zasadzie otaczający świat. Obecnie właściwie wiąże się ze spokojem, a czasem komfortem. Nawet nie uświadamiamy sobie w jaki sposób tenże (teoretycznie nieważny) element ingeruje w naszą świadomość.

Nie sposób ukryć, że malarstwo spośród jakichkolwiek metod twórczych przeważa w stosowaniu motywu drewnianych domów z bali okrągłych - https://drewo-majster.pl/oferta/domy-z-bali/drewniane-domy-z-bali-okraglych/. Na wielu obrazach wieśniaków i dworków z XIX wieku stanowią powszechną część tła. I raczej nie ma się co dziwić skoro były wszechobecnym elementem rzeczywistości. Obecnie sielskie obrazki ujmujące ten element w dalszym ciągu są wszechobecne, jednak przyświeca im trochę inny cel. Mają stymulować poczucie przyjemnego spokoju. Istnieje możliwość, że wiele osób po uchwyceniu tego widoku zamarzyło posiadać całoroczne domy z drewna, w których odseparowałyby się od codzienności.

O wiele bardziej zdaje się wpływać na naszą świadomość dynamiczny obraz, jaki dane jest ujrzeć w produkcjach filmowych. Otoczone interesującą historią i zaprezentowane w całej krasie domy z bali stają się przedmiotem pożądania nie jednego widza. Co intrygujące miejsce nie stanowi problemu. Czy będą to Bieszczady, dziewicza wysepka na Oceanie Spokojnym czy rozległe bory Ameryki Północnej – firma budująca domy z bali dotrze wszędzie.

Kluczowym elementem kina, jaki wkrada się w naszą podświadomość, jest niewątpliwie zobrazowana opowieść. Dom z drewna wciąż często jest polem rodzinnej radości bądź miłosnych uniesień. Entuzjazm i wzruszenie, jakie wywołują dane produkcje, pociągają za sobą to, że cena budowy domu z drewna wydaje się nie być znacząca. Najistotniejsze to realizować marzenia. Obrabia to całe przedsięwzięcie z autentyzmu, ale w końcu nie takie jest powołanie kina, by dawać odbiorcy rzeczywiste instrukcje. Ma wywoływać emocje i to robi. Zastanawiające, czy jakikolwiek producent drewnianych domków letniskowych domyśla się, że część jego dochodów jest tego skutkiem…

wood gb3945758a 640Nawet tak marginalny podmiot jak dom z drewna może wywołać sentyment, entuzjazm lub przerażenie. Z wykorzystaniem rozmaitych taktyk sztuka budzi wyobraźnię, a czasem inspiruje określone decyzje. A to ma odbicie w realnym życiu, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Współcześnie, gdy źródła przekazu są naprawdę wielorakie, natomiast dostęp do nich tak prosty, widać to najdokładniej.