Main Menu

XXiwSztuka obecna jest stylem, jaki pobiera inspiracje z wieków ubiegłych. Wielu twórców swoje prace opiera na pierwszorzędnych stwórcach takich jak na przykład Picasso. Możliwości jakie daje obecna technika i rozwój technologii komputerowej pozwalają utworzyć dzieła na miarę kapitalnych artystów.

Wypada niemniej jednak pamiętać, że sztuka i szczegóły przejawu ludzkiego wyczucia piękna to nie jedynie współczesność - to głównie historia oraz poprzednie ery.

Sztuka XVII wieku

barok

Sztuka barokowa przypada na wiek XVIII. We Włoszech pojawiły się jej pierwsze oznaki. Rzym stał się miejscem, gdzie zaczęli przybywać znakomici malarze i rzeźbiarze. Barok to czas w którym sztuka była silnie związana z Kościołem. Ujawniała ona założenia ruchu katolickiego, a również walkę z protestantyzmem. Sztuka barokowa charakteryzuje się dramatem połączonym w jeden zespół wspólnie z malarstwem, rzeźbą, architekturą, a także muzyką.
Taki efekt wolno na przykład ujrzeć w kościele św. Piotra w Rzymie. W sztuce użytkowało się elementy kolumn, frontonów, lub łuków. Ich łagodne skrzywienia sprawiały obraz dynamizmu, ruchu oraz dramatu. Jednym z najbardziej słynnych ludzi sztuki barokowej był Michelangelo Merisi da Caravaggio. Był to artysta malarz, który własną twórczością zajmował się do 1606 roku. Pomimo uciążliwego życia które miał, konstruował on niesamowite dzieła, pełne dramatyzmu oraz uczuć. Do jego przykładowych obrazów należą: „Powołanie św. Mateusza” i „Nawrócenie św. Pawła”. Artysta malarz ten wykorzystywał w swoich dziełach postury szablonowych ludzi, prezentując ich autentyczność.

Odrodzenie

renesansSztuka renesansu narodziła się we Włoszech. Znamionowały ją szczegóły antyczne, klonowane zamierzchłe schematy, jakie były muzą dla stwórców. Nawet jego rola stała się istotna i korzystna. Twórca stał się jednostką, jaka miała obszerne pole do popisu, aby zmienić lico kultury, wskutek tego ceniono go za to. Początek sztuki renesansu przypada na wiek XV. Przejawem jego pociągająca była harmonia i prostota. Niezwykle ekspresowo się ona rozwinęła, gdyż ludzie bogaci ochoczo kupowali jej dzieła zezwalając na wzrost popularności tej dziedziny kultury. Najpopularniejszą jednostką rozkwitu malarstwa był Leonardo da Vinci, wybitny twórca oraz bystry filozof. To on wprowadził do obrazu postaci układ symetryczny w postaci trójkąta równobocznego. Jego dzieła są znane na całym globie.

Największy wpływ na sztukę renesansową mieli oprócz Leonarda da Vinci też Michał Anioł i Rafael. Dwaj ostatni to byli najsłynniejsi projektanci okresu odrodzenia. Muzyka także była rozwinięta w ówczesnym czasie. Zasłynęli w niej Jannequin i Marenzio.