Main Menu

mapa świataKażdemu z nas wydaje się zapewne, że sporo wie na temat niektórych obcych kultur. Wszak czytamy książki, oglądamy filmy dokumentalne, rozmawiamy z ludźmi, którzy podróżują. Z czasem dochodzę jednak do wniosku, że jeśli chce się samemu dobrze poznać dalszą kulturę, trzeba przeżyć w takim kraju co najmniej kilka tygodni.

Dlatego też tak ważne jest podróżowanie. To nie tylko relaks, czy sposób na oderwanie się od trosk dnia codziennego, choć ten wymiar wakacji też jest oczywiście ważny. Kiedyś podobały mi się wyjazdy all inclusive i spędzanie większości dnia na basenie albo na plaży. Z wiekiem dochodzę jednak do wniosku, że nie o to chodzi w urlopach. Wylegiwać można się nad jeziorem niedaleko domu. A jeśli już wyjeżdżamy w ciepłe kraje, warto wyjść poza hotel, pogadać z ludźmi, pojechać na parę wycieczek.

poznawanie świataOczywiście łatwo mówić o wychodzeniu poza hotel, jeśli jesteśmy na Wyspach Kanaryjskich czy na Majorce. Na Jamajce już tak łatwo nie będzie, nie mówiąc o miejscach jak np. Brazylia czy Kolumbia. Co więc można zrobić, jeśli chcemy pochodzić trochę poza ścieżkami turystycznymi, a jednocześnie mieć pewność, że nic nam się nie stanie, że ktoś się nami opiekuje? Warto zainteresować się klubami podróżników. Jest ich w Polsce kilka, a ja szczególnie lubię Solistów, których odnajdziecie pod adresem http://solisci.pl/. Młodzi, doświadczeni w podróżach ludzie, prawdziwi pasjonaci zwiedzenia. Udało mi się odbyć z nimi już kilka wyjazdów, atmosfera jest nieziemska, ceny niezłe, zwłaszcza w porównaniu z biurami podróży. Co Was jednak będę przekonywać, mi możecie nie wierzyć, popatrzcie sami na ich relacje z wypraw – http://solisci.pl/relacje-z-wypraw/. To naprawdę wygląda tak fajnie jak na zdjęciach.

Odkąd podróżuję w ten sposób, mam wrażenie, że zupełnie inaczej postrzegam świat, a moja wiedza na temat obcych kultur i obyczajów jest nieporównywalnie większa. Dajcie znać, jakie Wy macie sposoby na poznawanie świata.