Main Menu

kreatywność09Obcowania ze sztuką należy się nauczyć, Nikt nie rodzi się koneserem i nie potrafi od razu docenić najważniejszych obrazów świata – tę umiejętność, a właściwie wrażliwość na sztukę, zdobywa się z wiekiem. Warto zaszczepić ją w naszych dzieciach. A najlepiej zrobić to poprzez zabawę i jednocześnie pobudzić w maluchach pokłady kreatywności.

 Jest mnóstwo zajęć, które wzbudzą w dzieciach miłość do sztuki. Niektóre wymagają tego, żeby się pobrudzić – ale nie szkodzi, dzieciom to nie przeszkadza, a dorośli mogą na czas zabawy założyć fartuch i rękawiczki lateksowe. W przypadku uczulenia lepsze będą rękawiczki nitrylowe – one tak samo ochronią skórę przed farbą.

W ogóle takie lateksowe rękawiczki, sprawdź, można wykorzystać do wielu ciekawych zabaw. Nie muszą pełnić tylko funkcji ochronnej, choć w tej sprawdzają się najlepiej. Takie rękawiczki lateksowe można nadmuchiwać jak balony i okleić masą papierową. Po jej zaschnięciu rękawiczki medyczne należy przekłuć, a powstałą „skorupkę” można wykorzystać na wiele sposób. Może być choćby miską o nietypowym kształcie. Warto jednak ruszyć głową i wykorzystać rękawiczki nitrylowe do tworzenia figurek zwierząt (doklejając coś czy odpowiednio malując).

Może Cię zainteresuje - skamex.com.pl

Rękawiczki lateksowe można też wypełnić masą gipsową is tworzyć w ten sposób małe rzeźby do wspólnego malowania. Mogą posłużyć jako stojaki na biżuterię albo po prostu ozdoby. Wystarczą tutaj zwykłe rękawiczki medyczne, choć lepiej skorzystać z takich mocniejszych. Po zaschnięciu gipsu rękawice lateksowe należy przeciąć i wyjąć ze środka odlew. Można użyć farby w sprayu, którą pokryje się równomiernie cały odlew, albo pozwolić dziecku na zabawę pędzelkami i tworzenia ciekawych wzorów.

kreatywność11Oprócz wspomnianych wyżej aktywności jest mnóstwo innych zajęć, które rozbudzą w dzieciach (i w dorosłych też!) kreatywność i miłość do sztuki. „Klasyczne” malowanie, stosowanie różnych nietypowych materiałów, np. kolorowego piasku, robienie plam z farby, wycinanie i klejenie... Możliwości jest mnóstwo. Dobrym pomysłem jest znajdowanie nowych funkcji dla rzeczy codziennego użytku – wspomniane wyżej rękawiczki jednorazowe to tylko wierzchołek góry lodowej. Stare łyżki, rolki po papierze – puśćcie wodze wyobraźni. A potem koniecznie wybierzcie się do galerii sztuki i zachwyćcie się pomysłami uznanych mistrzów.