Main Menu

Śmierć śledzi poczynania bohaterów w książkach od niepamiętnych lat. Ma się z nią styczność w Biblii, w twórczości poetów wszelkich epok. Pytanie: „co jest po przekroczeniu granicy między życiem a śmiercią?” przez cały czas dręczy człowieczeństwo. W różnorodnych kulturach stworzono przeróżne metody grzebania zmarłych.

Jedni po skremowaniu rozrzucani są po planecie, inni ludzie chowani przez posługi pogrzebowe na cmentarzu. Na Dalekim Wschodzie znajdują się zwisające zbite cztery deski, gdzie indziej ze skremowanych trucheł produkuje się ozdoby, pozostałe zmarłe osoby po prostu zostawia się na zewnątrz oraz pozwala sępom ich skonsumowanie.

Odczytując bajki z dawnych czasów oraz przeróżnych kultur można zrozumieć bardzo dużo przykładowo o metodach kremacji. Kostucha ukazuje się w każdym gatunku literackim, choćby w baśniach dla dzieci. W większości wypadków przedstawiana bywa jak coś niechcianego, koniecznego oraz bezwzględnego, natomiast pochówek bohaterów wiąże się ze smutkiem.

Zobacz, przy okazji - https://www.styx.pl/uslugi-pogrzebowe/kremacja/

Jako że śmierć istnieje w życiu każdego człowieka, bywa tematem obecnym oraz ważnym także w twórczości poetyckiej oraz w sztuce. Skutkiem tego tradycje , związane z pogrzebem także nie bywają mniej ważne. Autor, pragnąc oddać do głębi pewny klimat pewnych czasów, na ogół powinien nie mijać się z prawdą, szczególnie jeśli mówi się o tradycjach pochówku swoich bohaterów, w szczególności postaci historycznych. Bowiem czy lektura na temat faraonów chowanych przykładowo po katolicku w grobach z krzyżem, miast w grobowcach byłoby autorytatywne dla czytającego? Czyż usługi pogrzebowe zbudowane na północy za czasów wikingów, gdy w końcu swoich nieżyjących bliskich puszczali na łódkach w morze byłyby realistycznym obrazkiem?

Na terytorium polski, mieszkając w mieście, bywa się raczej przyzwyczajonym do mijania usług pogrzebowych, wystawionych trumien albo urn, dlatego że miejsc tego typu otwartych jest co niemiara, natomiast konkurencja w branży bez ustanku wzrasta, zobacz tu. Zakłady pochówkowe zabierają ciało nieżyjącego z miejsca śmierci, przygotowują je do pochówku. Wszędzie na ziemi przebieg pogrzebu wygląda całkowicie odmiennie, natomiast na przykład pisarstwo, oprócz przygód bohaterów, daje wgląd w tradycje pochówkowe, kultywowane w danym miejscu i czasie.