Czy muzyka ma wpływ leczenie bólu przewlekłego? Czy może wpłynąć na leczenie migreny? Jak reagują chorzy w trakcie rekonwalescencji na wybraną, ulubioną muzykę w placówkach tj. klinika leczenia bólu? Czy muzyka może w niewielkim stopniu uśmierzyć ból nowotworowy?
Eksperyment na chorych
Przeprowadzone badania potwierdziły, że pacjenci, którzy mogli słyszeć ulubione melodie czuli się o wiele lepiej bezwzględnie na wiek, płeć i rodzaj operacji. U każdego badanego stwierdzono obniżenie lęku oraz bólu. Lekko mniejsze, jednak wciąż ewidentne oddziaływanie miały dźwięki muzyki na poziom odczuwanego zmęczenia, a także unormowanie ciśnienia tętniczego. Przypuszcza się, że efekt był trochę lepszy, kiedy badani przysłuchiwali się utworom, które samodzielnie wskazali. Indywidualne upodobania są rzecz jasna kluczowe, ale moc działania muzyki przede wszystkim jest uzależniona od takich cech jak rytmiczność, harmonia i występowanie w słuchanej kompozycji odpowiednich instrumentów przykładowo saksofonu. Gdy muzyka jest łagodna i posiada jednoraki rytm, wówczas przynosi odprężenie, łagodzi nerwy i redukuje odczuwanie bólu. Innymi słowy daje najlepsze skutki zdrowotne oraz wpływa na leczenie bólu przewlekłego.
Rozkojarzenie przez muzykę
Niektórzy badacze twierdzą, że muzyka może wpływać na ludzi jak efekt placebo. Jest to jakkolwiek wciąż oddziaływanie pozytywne. Badani mogą być zwyczajnie rozkojarzeni przez otaczające dźwięki muzyki i wtedy mniej myślą o swoim bólu i napięciu. Nie tłumaczy to jednakże całkiem terapeutycznych cech muzyki dlatego, że nawet puszczana podczas zabiegu, gdy operowani znajdowali się w narkozie, wykazywała korzystne działanie na chorego. Po zakończonej operacji byli oni bardziej rozluźnieni, a dodatkowo wymagali niewiele środków uśmierzających mocny ból. Jednak muzyka nie skróciła ich pobytu na oddziale.
Wyniki eksperymentów udowodniły, że słuchanie muzyki może nie tylko polepszyć jakość życia pacjentów, lecz też obniżyć konieczność zażywania środków przeciwbólowych.