Main Menu

przyszlosc16

Ludność lubi bawić się w przepowiadanie przyszłości. O tym powstaje wiele filmów. Na nieszczęście, te wyobrażenia rzadko możemy nazwać łaskawymi... Przeważnie są szare i smutne, ziemia zniszczona, a ludzie smutni. Jakie są wyobrażenia o przyszłości w popkulturze?

Najczęściej spostrzegamy w nich ogromne miasta, drapacze chmur, neony na każdym kroku. Przez miasto przechodzą rurociągi albo tory kolejek miejskich, psując pejzaż. Częstokroć prezentuje się je po ciemku, gdy pada deszcz, aby wyglądały bardziej dołująco.

Świat jest zniszczony przez przemysł ciężki. Niewiele w tej chwili roślin, ludzie biorą się za eksploatowanie innych planet. I wbrew pozorom nie ma postępu technologii, a już na pewno nie dla prostej osoby. Automatyzacja produkcji? Zapomnij. Ludzie harują ręcznie za niskie wynagrodzenie. Sami kontrolują maszyny dozujące lub detaliczne urządzenia laboratoryjne. Są tak samo eksploatowani, jak na przykład jakiś czas temu górnicy. W takich filmach pokazuje się wyzyskiwanie w najczystszej formie.

przyszlosc18Istotnie, nieraz mamy innego rodzaju wizje. Jest czysto, biało. Eleganccy pracownicy obsługują urządzenia laboratoryjne, jednak wtedy odkrywamy, że zbiorniki magazynowe ukrywają jakieś alarmujące tajemnice... I chociaż to nie przemysł ciężki i skażenie środowiska nie są głównymi wątkami takich historii, to i tak wiemy, że wolelibyście nie trwać w w takiej rzeczywistości, gdzie obywatele traktuje się jak zasoby.

Jaka będzie przyszłość? Oby była lepsza niż przepowiadają w kulturze. Nie chcę miast, w których głównym składnikiem krajobrazu są rurociągi i dymiące zakłady. Nie chcę też kolonizowania obcych planet - lepiej zadbajmy o naszą własną.