Main Menu

muzyka09Jak świat szeroki, niełatwo byłoby odszukać osobę, która nie byłaby zainteresowana kiedyś muzyką. Muzyka towarzyszy nam wszędzie i już od najmłodszych lat możemy zetknąć się z rytmami. W tym momencie rodzajów muzycznych istnieje ogrom, i nierzadko różnią się od siebie tak ogromnie, aż trudno zakładać, żeby pochodziły z jednego pnia.

Niemniej faktycznie wszystko to, co współcześnie słuchamy w muzyce, wywodzi się z muzyki klasycznej. Wypada przy tym nie zapominać, że to, co dziś nazywamy muzyką poważną, to w zasadzie utwory z wieków siedemnastego do dziewiętnastego. Klasyczność tejże formy zasadza się wobec tego na współczesnym rozumieniu sztuki. W każdym razie, nie można zatuszować, że reguły funkcjonujące w pisaniu muzyki w tamtych latach przekładają się na to, w jaki sposób pojmujemy dziś muzykę w jej tempie, linii melodycznej i pozostałych przejawach. Twórcy posiadają dziś poważny kłopot, gdyż mieszczą się w takowym punkcie dziejów muzyki, w którym nie mogą sporządzić nic nieznanego. Są w stanie zaledwie bazować na tymże, co już było i budować innowacyjne układy dźwięków. Niezmiennie również ci w wyższym stopniu zaangażowani sięgają po pomysły właśnie do utworów z klasyki.

muzyka13Muzyka klasyczna wydaje się ponadczasowa. W najwyższym stopniu czytelnym faktem za tą tezą jest fakt, że podczas gdy współcześnie występuje multum hitów jednego sezonu, symfonie sprzed stu lat bądź wcześniejszych do tej pory są grane i, do tego, wypłacane są za owo gratyfikacje. Co intrygujące, nie tyczy się to tylko krajów cywilizacji zachodniej, w jakich ten gatunek muzyki się rodził. Wręcz przeciwnie, jednymi z najefektywniejszych pianistów na kuli ziemskiej są Chińczycy. Uniwersalność wiąże się tutaj z sięganiem nad rozłamy kulturowe. Z drugiej strony, muzyka klasyczna jest stale obiektem dużej ilości analiz, jakich wyniki kładą nacisk m.in. na jej pomyślny wpływ na zintensyfikowanie różnorodnych umiejętności u maluchów czy też po prostu na system nerwowy. Nie da się również odmówić, że jednostki rozsmakowane w muzyce z przeszłych stuleci posiadają w wielu przypadkach dużo szersze horyzonty - tak związane ze sztuką, jak i intelektualne - niż ludzie sięgający do wyłącznie muzyki nowoczesnej.

Prawdą jest, że często kawałków klasycznych słuchają zapaleńcy, niestety prosty gość sięga po nie rzadziej. Rozmaite akcje promocyjne, np. z przyczyny jubileuszu Chopina, są naturalnie doniosłe i można mieć nadzieję, że entuzjastów muzyki klasycznej będzie stale coraz więcej, chociażby w małych ilościach.