Main Menu

urbex 20W razie gdy oklepany urlop to za mało, interesującym sposobem zagospodarowania czasu może stać się UE (urban exploration). To względnie nowa sfera turystyki, która polega na poznawaniu miejsc nieprzystępnych, przede wszystkim opuszczonych pustostanów: domostw, szpitali, sanatoriów, przejść podziemnych oraz kanałów. Zwiedzający docierają również do niedostępnych zazwyczaj przestrzeni, znajdujących się we wciąż działających budynkach użyteczności, odkrywają maszynownie, szyby wind, poddasza, albo kondygnacje, które są nieużytkowane.

Uprawianie urbexu może być stosunkowo niebezpieczne, stąd przed każdą wyprawą trzeba się kompleksowo spakować. Niezwykle istotne jest zabranie w drogę odpowiedniego ubrania – obuwia z sztywną zelówką i garderoby, która nie wpływa na zakres ruchów. Pakując ekwipunek, nie można nie pamiętać o takich elementach jak: grube rękawice, latarka czołowa i ręczna latarka led, zapas akumulatorów, a także poręczny sztylet lub bagnet, chociaż w równym stopniu użyteczne bywają dobre scyzoryki. Czasami przydaje się też ostrzałka do noży i półmaska albo maska przeciwgazowa, szczególnie jeżeli budynek może być skażony.

Inne twarze urbexu

Popularność urbexu ciągle powiększa się, i to nie wyłącznie wśród tych szukających interesującego sposobu na zorganizowanie sobie wakacji. Coraz liczniejsza rzesza postanawia się tym zajmować ze względów historycznych i artystycznych. Nieczynne, ukryte przed ludźmi miejsca, które zazwyczaj wymagają użycia latarki, są idealnym motywem artystycznych fotografii. Panująca naokół aura mistyczności i opuszczenia niebywale sprzyja tworzeniu efektownej sztuki, w której mieszają się różne światy: obecny oraz miniony.

urbex 28Tak samo duże znaczenie dla naszej kultury ma historyczna motywacja urbexu. Odwiedzane nieruchomości przeważnie można postrzegać jako miejsca upamiętnienia, a zgłębianie losów ich, oraz mających z nimi związek osób, umożliwia utrwalenie się w świadomości regionalnej. W takim rozumieniu każda wycieczka może mieć charakter badawczy, a nie tylko wypoczynkowy.