Main Menu

zabytek10Wybierając się na wycieczkę albo urlop, zazwyczaj postanawiamy zwiedzać. Oglądamy wówczas nie tylko zawartość muzeów, lecz i architekturę. Zachwyca nas twórczość projektantów i budowlańców.

Siedziby możnych

To podobno najczęściej zwiedzane budynki. Piękne bryły, nietypowe zdobnictwo i niezwykłe wyposażenie. Są zapisem przeszłoych czasów oraz wskazują, jaki gust miała szlachta. Z drugiej strony wciąż są inspiracją- obecnie także niektórzy chcą projektować dwory.

Kamienice

Nieco inny rodzaj budynków, mniej paradny, jednak często tak samo zachwycający. Kamienice także były budowane przez wyższe sfery i miały być piękne. Wielkie mieszkania, zdobienia ścian zewnętrznych - tutaj też jest czym się zachwycić. Poza tym kamienice są najbardziej użytkowe, cały czas można w nich zamieszkać i sprawić sobie lokal w starym klimacie.

zabytek22Wiejskie chałupy

Czyli domy chłopstwa, ludowe siedziby. One też posiadają swoich fanów, mimo że wydają się toporne i niezbyt urodziwe. Ale sztuka rustykalna także jest nieprzeciętna. Warto zobaczyć chociażby zdobione w kwiaty zabudowania w Zalipiu. Ale utensylia domowe - ręcznie tkane narzuty czy wyszywane obrazy. A moda na cepelię wraca, więc taki skansen może podsuwać isnpiracje do urządzenia nowoczesnego domu.