Main Menu

brush 3445376 1920Twórczość artystyczna to nadzwyczaj obszerne pojęcie. Tymże mianem wskazuje się zarówno malarstwo, ceramikę, taniec, poezję, jak i mniej popularne jej formy – jak film, kabaret, a nawet plakat. Jaki ma ona wpływ na istnienie jednostki ludzkiej? Jak modeluje osobowość, podejście oglądania świata? Co sprawia, że niejeden z nas ochoczo z nią obcuje? Jak oddziałuje na nasz osobisty progres już od najmłodszych lat?

Najbardziej oczywistą rolą zdaje się pozostawać estetyka. Jest wiele przedmiotów w naszym otoczeniu, które ot tak są piękne. Podobać nam się jest w stanie to co oglądamy, utwór muzyczny, obraz w muzeum, ulubiona książka, budowla, którą widzimy. Doznanie estetyczne ma bezsprzecznie pozytywny wpływ na ludzkie funkcjonowanie. Kolejnym atutem jest oddziaływanie sztuki na ludzką uczuciowość. Emocje – które porusza wewnątrz nas dane arcydzieło – jest wymiarem tego, czy sztuka jest niezła. Oczywiście, każdy odbiera ją indywidualnie i myśli, które wywołuje mogą być różne, ale kluczowa jest głównie sfera wywołania reakcji.

Niezwykle znacząca jest też misja edukacyjna. Nie bez przyczyny urządzane są wyjścia szkolne do muzeów, czy kin. Dzieci mają dzięki temu nie tylko kontakt ze sztuką, którą uczą się odbierać, ale także poznają dziedzictwo swojego kraju. Niezwykle pożądaną rolą sztuki jest oddziaływanie jako arteterapia. Stosowane jest to przy różnych zaburzeniach, ale najważniejsze jest to, że zapobiega aspołeczności, likwiduje napięcie, pozwala na kontrolowanie emocji i pomaga w zaniechaniu konfliktów. Pozwala to na rozwój osobisty i uwalnia od cierpienia.

film reel 438408 1920Zacięcie artystyczne umożliwia również okoliczności do wyrażania swoich emocji – a ponadto jego dużą wartością jest to - że nie wymaga to by mieć kwalifikacje manualne. I na zakończenie. Sztuka daje nam - ot tak - spokój. Każdy organizm dobrze reaguje na otoczenie tegoż co estetyczne, jest to jedna z wielu technik spożytkowania czasu dla siebie. Rozluźnia i ofiarowuje relaks. W dzisiejszym bardzo szybkim świecie – krótka chwila zatrzymania, wydaje się być nie do przecenienia. Czegoż życzyć sobie więcej?